Page 39 - katalog 2022-23_srodek_internet
P. 39

Pytanie kluczowe
             stawiane w każdym                                                               Rozkład materiału na
             scenariuszu,                                                                    każdy dzień oraz inne
             zachęcające uczniów
             do przyjrzenia się                                                              elementy scenariusza.
             danemu zagadnieniu.












































          Kompetencje kluczowe       W poszczególnych                             Wskazane punkty
          rozwijane w każdym         scenariuszach wskazane                       podstawy programowej
                                     punkty z rozporządzenia
          scenariuszu.
         saniu. Wykonanie książeczki o jeżu. Ustalenie sposobów przygotowywania się do zimy zwie-  Propozycje    do poszczególnych
                                                             podsumowania
         rząt żyjących w Polsce. Cechy ssaków. Zasady opieki nad dzikimi zwierzętami. Przygotowanie
                                     w sprawie doradztwa
         domku/ schronienia dla jeża lub jego makiety. Kształtowanie pojęcia liczby 4.  zajęć.  edukacji.
                                     zawodowego.
         Zadanie kluczowe: Tajemnicze pudełko.
         Pytanie kluczowe: Co warto wiedzieć o jeżu?
         Cele szczegółowe
         Uczeń:
            − uważnie słucha wypowiedzi innych oraz czytanego tekstu,
            − poprawnie zapisuje poznane litery oraz zbudowane z nich wyrazy,
            − odczytuje wyrazy i zdania zapisane za pomocą poznanych liter,
            − wypowiada się na temat ilustracji i tekstu,
            − opisuje ustnie jeża, opowiada o jego zwyczajach,
            − podaje przykłady pomocy, której człowiek może udzielić dzikim zwierzętom,  Cele lekcji
            − wyjaśnia, jak zwierzęta żyjące w Polsce przygotowują się do zimy,  sformułowane
            − wykonuje książeczkę o jeżu zgodnie z instrukcją,  w języku ucznia.
            − wykonuje domek dla jeża lub jego makietę,
            − wskazuje zbiory czteroelementowe,
            − poprawnie zapisuje cyfrę 4,
            − wskazuje monety o wartości 4 zł,
            − rozkłada 4 elementy na dwa składniki,
            − wykonuje zadanie zgodnie z poleceniem,
            − współpracuje w parze lub w zespole podczas wykonywania zadania.
         Rozwijane kompetencje kluczowe: 1, 3, 5, 6, 7.
         Środki dydaktyczne: zamknięte pudełko z otworem, przez który można włożyć rękę (w pu-
         dełku np.: suche liście drzew, patyczki, kilka grubych patyków lub kawałków desek, saszetka
         lub puszka kociej karmy, miseczka z wodą), jeśli jest taka możliwość, materiały i przestrzeń do
         zbudowania domku dla jeża, np. zgodnie z instrukcją z podręcznika, s. 50, maskotka w kształ-         37
         cie jeża lub jego zdjęcie, odważnik lub przedmiot o masie 1 kg, dziurkacz, tasiemka lub gruby
         sznurek o długości ok. 40–50 cm (dla każdego U.), materiały do wykonania domku dla jeża:
         plastikowa doniczka o średnicy 40–50 cm, z wyciętym wejściem (ok. 20 na 15 cm), podstawka
         pod doniczkę, suche liście, siano, gałęzie – zestaw dla całej klasy lub dla grupy; materiały do
         wykonania makiety domku dla jeża: tektura lub korkowa podkładka formatu A4, suche liście,
         patyczki, patyki, niezbyt wysoki, szeroki, okrągły, plastikowy lub papierowy pojemnik, np. ku-
         bek po jogurcie lub śmietanie (będzie pełnił funkcję doniczki), blok techniczny z kolorowymi
         kartkami, klej, nożyczki, plastelina, tablica demonstracyjna nr 11.
         Proponowany przebieg zajęć
         1.  Powitanie.
           Przypomnienie kształtu i sposobu kreślenia litery l, L. U. kreślą leniwe l w powietrzu i na
           ławce, a następnie na lewym ramieniu kolegi lub koleżanki z ławki.
         2.  Prezentacja łączenia litery l, L z innymi poznanymi literami – zapoznanie z celem
           w języku ucznia.  K., s. 16 (sylaby, wyrazy, zdania)
           N. przedstawia U. cel w języku ucznia.
            −  Poprawnie i starannie zapisuję literę l, L oraz właściwie łączę ją z innymi literami.
         •  Zapisywanie sylab, wyrazów i zdań.
      150
   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44