Page 66 - katalog 2022 internet-skompresowany
P. 66
PRZEWODNIKI METODYCZNE
Przewodniki metodyczne zawierają szczegółowe opisy scenariuszy zajęć oraz czytelny i uporządkowany rozkład
materiału na cały rok.
Dzień 3. Liczymy grzyby
Cele ogólne: Pewnego jesiennego ranka Tomek wybrał się z dziadkiem na grzyby. Idąc przez las, wkładał do
koszyka wszystkie napotkane okazy. Był dumny ze swoich zbiorów. Na polanie zobaczył dziad-
– rozwijanie umiejętności liczenia; ilustrowanie muzyki ruchem; rozwijanie orientacji prze- ka odpoczywającego na pniu ściętego drzewa. Postanowił pochwalić się swoimi zdobyczami.
strzennej. Wyłożył grzyby na trawę (o liczbie grzybów i ich rodzaju decyduje nauczyciel, w zależności
Cele operacyjne od możliwości dzieci). Jeden duży, z pięknym brązowym kapeluszem, trzy małe – żółte i dwa
Dziecko: najładniejsze – czerwone w białe kropki. Następnie chłopiec policzył wszystkie grzyby. Ile ich
– przelicza w zakresie określonego zbioru; prawidłowo stosuje liczebniki główne; ilustruje jest? (Dzieci układają przed sobą odpowiednią liczbę liczmanów).
muzykę ruchem; stosuje słowa: przed, za, po lewej stronie, po prawej stronie. Dziadek jednak nie był zadowolony. Pokiwał głową i powiedział:
Środki dydaktyczne: wiersz M. Buczkówny Grzybobranie, piosenka Leśna muzyka, obrazki: – Oj, Tomku, Tomku! Tych dwóch czerwonych nie trzeba było zrywać. To muchomory. Są tru-
do wiersza, grzybów, sylwety grzybów – poprzecinane na połowy, liczmany, tamburyn, koszyki, 3. Zabawa dydaktyczno-ruchowa Zbieramy grzyby.
jące. Nie możemy ich zabrać do domu. (Dzieci odkładają dwa muchomory i liczą, ile grzybów
Publikacje dla nauczyciela 1. Karta pracy, cz. 1, s. 27. I 4. Karta pracy, cz. 1, s. 30.
obręcze, instrumenty perkusyjne, rysunki grzyba, różne obrazki (wśród nich obrazki grzybów:
zostało Tomkowi).
jadalnych i niejadalnych), kartoniki z krążkami, nagranie muzyki do zabawy, karty pracy, cz. 1,
s. 27, 28, 29, 30, 31, Przygotowanie..., s. 71, Nauka..., s. 68.
Dzieci poruszają się w rytm tamburynu pomiędzy sylwetami grzybów rozłożonymi na dywanie.
Przebieg dnia
Podczas przerwy w grze wykonują polecenia nauczyciela:
− Przynieście mi tyle grzybów, ile kółek jest na moim kartoniku.
− Powkładajcie grzyby do koszyków zgodnie z ich rodzajem (w sali są ustawione koszyki ozna-
czone sylwetą danego grzyba).
Dobieranie w pary zdjęć, których nazwy się rymują. Kolorowanie ramek na odpowiednie
kolory.
− Podnieście w górę tylko duże grzyby (albo tylko małe).
2. Ćwiczenia słuchowe Odgłosy lasu.
Słuchanie nazw grzybów przedstawionych na zdjęciach.
Dzieci naśladują odgłosy, np. szum drzew, kukanie kukułki, śpiew ptaków, wycie wilka, stu-
Zabawa ruchowo-naśladowcza Zbieramy grzyby.
kanie dzięcioła w drzewo.
Dzieci spacerują po sali przy muzyce i naśladują zbieranie grzybów: rozglądają się, przykucają,
3. Zabawy z wykorzystaniem wiersza M. Buczkówny Grzybobranie.
rozgarniają gałęzie, przedzierają przez gęste krzaki. Mogą podawać również nazwy grzybów,
Nauczyciel recytuje wiersz, pokazując obrazki, a dzieci na ich podstawie dopowiadają braku-
które znalazły.
jące słowa (wytłuszczone w tekście), zwracając uwagę na ich właściwą formę gramatyczną
Zabawy przy piosence Leśna muzyka.
i rym.
Jedno dziecko z pary ujmuje obręcz w ręce, drugie wchodzi do niej. Pierwsze dziecko porusza
kiedy kwiaty zbudzą się rano,
Dlaczego?
obręczą zgodnie z akompaniamentem tamburynu i posuwa się z nią w różnych kierunkach
Każdy grzybek wykręcę,
z koszem idę do lasu.
po sali. Partner śledzi uważnie ruchy obręczy tak, aby cały czas znajdować się w jej środku.
żeby było ich więcej.
Dlaczego?
Dotknięcie jakąkolwiek częścią ciała obręczy oznacza przegraną dziecka znajdującego się
Kiedy ptaki już wstaną, muchomory omijam. 1. Zabawa w parach, rozwijająca koncentrację uwagi – Zaczarowana obręcz.
Zbieram tylko koźlaki,
Wyjmę z ziemi ostrożnie.
wewnątrz i jest jednocześnie sygnałem do zmiany ról.
prawdziwki i maślaki, Dlaczego? 2. Słuchanie piosenki Leśna muzyka (Utwór pochodzi z repertuaru Wydawnictwa Akord – Śpie-
• Dzielenie nazw grzybów występujących w wierszu na sylaby; wskazywanie ich na obrazkach. wające Brzdące).
• Udzielanie po każdej zwrotce odpowiedzi na pytanie Dlaczego?
• Dopowiadanie przez dzieci ostatnich słów w wersach.
Ćwiczenia poranne – zestaw nr IV (przewodnik, s. 60–61).
II
Ćwiczenia liczbowe w formie opowieści matematycznej Grzybobranie.
1. Ćwiczenie spostrzegawczości – Pomieszane grzyby.
Nauczyciel układa przed dziećmi sylwety grzybów poprzecinane na pół. Zadaniem dzieci
jest ich prawidłowe ułożenie; potem nazwanie i określenie, czy są jadalne. Dzieci przeliczają Dzieci:
wszystkie grzyby; określają, jak nazywa się pierwszy, drugi, a potem liczą od drugiej strony. I. Słoneczko dziś świeci wskazują w górę na słońce,
Określają, który z kolei jest, np. prawdziwek, kozak, kurka, muchomor. i pięknie pachnie las. naśladują drzewa poruszane wiatrem,
2. Opowiadanie nauczyciela Tomek na grzybach. Tak cieszą się dzieci. kołyszą się na boki, ręce mają na biodrach,
Dzieci układają obrazki grzybów w takiej kolejności i liczbie, jak to wynika z treści opowiadania. Spójrz, jak dużo nas. zataczają koła przed sobą, wskazują na inne dzieci,
Ref.: Wietrzyk śpiewnie gra, zataczają młynek rękami przed sobą,
tralala, la, la, rytmicznie klaszczą,
z nim także zagram ja. (bis)
66 67
W naszych przewodnikach metodycznych nauczyciel odnajdzie:
• Temat dnia • Teksty wierszy
• Cele główne • Teksty opowiadań
• Cele operacyjne • Słowa piosenek wraz z zapisem nutowym
• Wykaz środków dydaktycznych • Ikony nawigacyjne
• Szczegółowe scenariusze zajęć
• Odniesienia do kart pracy
64