Page 52 - 882689_FOLDER PRZEDMIOTOWY BIOLOGIA (5-7)
P. 52

Przewodnik metodyczny zawiera niezbędne dla nauczyciela materiały
       Biologia
          6
       Przewodnik metodyczny dla nauczyciela




 Grupa MAC S.A.
 ul. Witosa 76
 25-561 Kielce          Scenariusze lekcji
 www.mac.pl
 ISBN 978-83-8108-601-1
 indeks 881346
                           Lekcja 1   1.1 Królestwo: zwierzęta
                                                              Cele lekcji
                         Uczeń:                                   Utrwalamy
                            –przedstawia podział organizmów na królestwa;  Cechy królestw organizmów.
                            –wymienia wspólne cechy pozwalające zaklasyfikować   Zasady klasyfikacji organizmów.
                          organizmy do królestwa zwierząt;        Pojęcie: gatunek.
                            –omawia sposoby odżywiania się zwierząt;  Pytamy
                            –na podstawie zdjęć/ilustracji/nazwy organizmu klasyfikuje go   Na jakie królestwa podzielono organizmy?
                          do bezkręgowców bądź kręgowców;         Jakie grupy organizmów wyróżnia się w królestwie zwierząt?
                            –podaje przykłady grup zwierząt należących do bezkręgowców   Wprowadzamy
                          i kręgowców.                            Podział na bezkręgowce i kręgowce.
                                                                  Podział organizmów na grupy w obrębie bezkręgowców.
                                                                  Podział organizmów na grupy w obrębie kręgowców.
                                      Metody i formy pracy                     Środki dydaktyczne
                         burza mózgów, praca w grupach, pogadanka  karta pracy nr 1 / zeszyt ćwiczeń, podręcznik

                                Odniesienie do podstawy programowej              Czas trwania
                         II.1.1), II.1.2)                         45 minut

                        Komentarz merytoryczny
                        Jest to lekcja wprowadzająca do tematu dotyczącego królestwa zwierząt. Należy w niej przypomnieć uczniom różnicę
                        pomiędzy klasyfikacją i systematyką. (Systematyka to dziedzina biologii, która zajmuje się klasyfikacją organizmów).
                        Warto przywołać nazwisko Karola Linneusza – biologa-podróżnika, który stworzył podwaliny systematyki. Zasady kla-
                        syfikacji organizmów oraz podział na poszczególne jednostki systematyczne były omawiane w kl. 5. Warto odświeżyć
                        tę wiedzę, zwłaszcza w kontekście charakterystyki poszczególnych grup królestwa zwierząt, czemu jest poświęcone
                        nauczanie biologii w kl. 6. Przypomniane wiadomości należy przenieść na grunt królestwa zwierząt.

                            Przebieg lekcji

                        Faza wstępna
                        1.  N. wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia organizmów należących do poszczególnych królestw świata żywego.
                           Przy każdej wyświetlonej grupie organizmów uczniowie podają nazwę królestwa i wymieniają cechy charaktery-
                           styczne zaklasyfikowanych do niego organizmów.
                        2.  N. dzieli klasę na zespoły, po czym daje uczniom 5 minut czasu na przygotowanie odpowiedzi na pytanie: Jakie cechy
                           wspólne mają zwierzęta?

                        Faza wykonawcza
                        3.  Przypomnienie pojęcia: cudzożywność. Podczas burzy mózgów uczniowie wskazują sposoby odżywiania się orga-
                           nizmów  cudzożywnych  tj.:  roślinożerność,  drapieżnictwo,  pasożytnictwo,  wszystkożerność,  saprotrofia  (saprofity/
                           saprotrofy), padlinożerność oraz podają przykłady organizmów odżywiających się w ten sposób. Uczniowie mogą
                           wykonać także zadanie 1 i 2 z lekcji 1.1 w zeszycie ćwiczeń.
                        4.  Przedstawiciele poszczególnych zespołów prezentują swoje odpowiedzi. N. nakierowuje uczniów na cechy wyróż-
                           niające zwierzęta, których zabrakło w ich wypowiedziach (podręcznik, s. 10–11).
                        5.  N. zadaje uczniom pytanie: Według jakiego kryterium można w prosty sposób podzielić organizmy w królestwie zwie-
                           rząt? Uczniowie podają odpowiedzi. N. w kierowanej dyskusji naprowadza ich na podział królestwa zwierząt na bez-
                           kręgowce i kręgowce (patrz infografika w podręczniku, s. 12–13).
                            22                                                                    Scenariusze lekcji


                     biologia_6_metodyka.indb   22                                                     17.07.2019   14:44:49
         50
   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57