Page 102 - 882928_ATC_MET_Kl-1_Cz-1
P. 102
Cele szczegółowe
Uczeń:
− wypowiada się na temat sposobów spędzania czasu z rodziną,
− utrwala wiadomości o znaczeniu odpoczynku i relaksu dla zdrowia człowieka,
− dokonuje analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej,
− czyta i pisze sylaby i wyrazy z poznanymi literami,
− czyta zdania i je pisze,
− wie, kiedy należy użyć wielkiej litery w zdaniu,
− zna znaczenie pojęć: rym, para,
− zna liczbę 2 i pisze cyfrę 2,
− zna monetę o nominale 2 zł,
− przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw.
Rozwijane kompetencje kluczowe: 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Środki dydaktyczne: moneta o nominale 2 zł.
Proponowany przebieg zajęć
1. Powitanie. Zabawa Kamień, papier, nożyce (przewodnik metodyczny, cz. 1, s. 84).
U. dowiadują się, że jest to stara zabawa-wyliczanka, w którą bawili się ich dziadkowie i rodzice.
2. Rozmowa kierowana na podstawie obrazków – zapoznanie z celem w języku ucznia.
P.Z., cz. 1, s. 34.
N. przedstawia U. cel w języku ucznia.
− Opowiadam o tym, co widzę na obrazku, oraz o moim sposobie na odpoczynek w domu.
• Wykonanie zadania 1.
− Powiedz, co robi Natalka, a co robi Antek, aby odpocząć. Jak odpoczywasz w domu?
Chętni U. podają propozycję dokończenia zdania: W domu odpoczywam, gdy…
N. przypomina pojęcia: odpoczynek, relaks. Chętni U. wypowiadają się, dlaczego odpoczynek
od pracy jest ważny. N. odwołuje się do wiadomości z zajęć w bloku 2., scenariusz Jak się uczyć.
3. Pisanie po śladzie i samodzielnie. Ć.Z., cz. 1, s. 39; K., s. 10.
• Wykonanie zadania 1.
− Napisz.
U. wykonują zadanie według polecenia. N. zaznacza na zielono wzorowo napisane sylaby
i wyrazy.
− Napisz najładniej, jak potrafisz.
Każdy U. pisze sylaby i wyrazy w zeszycie do kaligrafii, wykorzystując wiadomości i umiejętności
zdobyte podczas zajęć.
4. Zabawa ruchowa Wyścig taczek (przewodnik metodyczny, cz. 1, s. 84).
5. Ćwiczenie percepcji wzrokowej – wykreślanka – zapoznanie z celami w języku
ucznia. Ć.Z., cz. 1, s. 40.
N. przedstawia U. cele w języku ucznia.
− Czytam wyrazy i odnajduję je w wykreślance.
− Zgodnie współpracuję z koleżanką/ kolegą.
• Wykonanie zadania 3.
− Przeczytaj wyrazy zapisane czarną czcionką. Otocz w wykreślance pętlami litery, które je two-
rzą. Posłuchaj nazw zapisanych niebieską czcionką (przeczytaj, jeśli potrafisz). Otocz pętlami
litery, które je tworzą.
U., z pomocą N. lub samodzielnie, czytają wyrazy. N. przypomina znaczenie pojęć pion
i poziom. U. dobierają się w pary i wspólnie wykonują zadanie. Chętni uczniowie prezen-
tują rozwiązanie.
100